Çam terebentin nedir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir, kullananlar ne söylüyor hepsine tek tek değinmeden önce; çam terebentinin ne olduğundan bahsedelim. Ağaçtan buhar distilasyon yani ayırma yöntemi ile elde edilen çam terebentin içeriğinde kokofan; piren ve reçine asidi bulunan, yağ/esanstır. Çam terebentin yağı ile çam terebentin esansı arasındaki fark ise; çam terebentin yağının çam ağacı gövdesinden süzülen baldan elde edilmesi; esansının ise; çam ağacının dikenlerinden elde ediliyor olmasıdır. Görüldüğü gibi ortak noktaları çam ağacından elde ediliyor olmalarıdır. Genellikle hızlı saç uzatma yöntemi olarak bilinse ve uygulansa da hızlı saç uzatma dışında; saçlara ve sağlığa pek çok faydası bulunur. Saç problemleri dışında birçok sağlık sorununa da iyi geldiği gözlenmiştir. Ancak biz bu yazımızda çam terebentin yağının saç üzerindeki etkilerini ele alacağız. Onlara geçmeden önce küçük bir not düşelim; eğer ki çok büyük bir saç sorununuz yani doktor müdahalesi gerektiren bir saç probleminiz yoksa çam terebentin yağını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz; herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Çam terebentin yağı fiyatları 4 ile 10 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Aktarlardan kolayca elde edebilirsiniz.

Yağınının Faydaları 

  • Çam terebentinin en güçlü faydası saçlar üzerinde olduğu gibi düzenli ve doğru kullanımında güçlü ve parlak, sağlıklı görünen saçlara kavuşursunuz.
  • Saç köklerini ciddi anlamda onaran ve besleyen çam terebentin yağı saç dökülme sorunu içinde oldukça faydalı bir yağdır.
  • Çam terebentin yağı saç köklerinizi beslerken, saçlarınızın hızlı uzamalarına da yardımcı olur. Saçlarınızın yavaş uzamasından şikâyetçiyseniz bu yağ ile hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.
  • Çam terebentin yağının saç üzerinde en etkili olduğu bölge saç dipleridir. Kepek sorunları ve deri problemlerinden düzenli bir kullanım ile kurtulmanızı sağlar.
  • Birçok işlem görmüş; ısıya maruz kalmış ya da boya uygulanmış saçlarda en çok görünen sorun koparak dökülmeleridir. Çam terebentin yağı güçlü onarıcı etkisiyle bu tür sorunların oluşmasına engel olurken, koparak dökülmeleri büyük ölçüde engellemektedir.


Çam Terebentin Yağı ile ilgili Az Bilinen Bir Gerçek 

Hepinizin bildiği gibi şampuanlar içerisinde pek çok kimyasal madde bulunur. Bu kimyasal maddeler; saça zarar verirken; doğal yapısını büyük ölçüde bozarak sağlıksız görünmelerine sebep olurlar. Hatta tüm bu olumsuz etkilerinden dolayı başlatılan şampuana hayır yani no-poo akımından No- Poo Akımı yazımızda bahsetmiştik. Çam terebentin yağı da; şampuanla kullanıldığında şampuanın kimyasal etkilerini yok ediyor. Yani yalnızca şampuan kullanarak saçınıza verdiğiniz zararı en aza indiriyor. Hiçbir saç sorununuz yoksa bile; çam terebentin yağını şampuanınıza karıştırarak uyguladığınızda; saçınızın kimyasal bileşenlerinden zarar görme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. 

Çam Terebentin Yağının Şampuan ile Kullanımı 

Saç şampuanınıza 20-25 damla kadar çam terebentin yağı damlatıp iyice karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Çam terebentin yapı kullanımında en kolay yöntem saç şampuanı ile uygulanandır. Ayrıca her yıkamada saçınıza uygulamanızda hiçbir yan etkisi yoktur.

Not: Çam terebentin yağı yakıcı bir yağ olduğu için göze temas etmemesi önerilmektedir.

Reklamlar