Diyarbakır’ın en uzak ilçesi olan Kulp ilçesinde Dr. Abdullah Biroğul Kulp Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan 4 Hemodiyaliz Ünitesi, diyaliz hastalarının önemli sağlık sorunlarından birisine cevap vermeye başladı, Hastaların Diyarbakır’a gitmesine gerek kalmadan sağlıklı bir şekilde haftanın üç günü gönül rahatlığıyla en yakın ilçe hastanesine giderek diyaliz ünitesinde tedavi olmaya başladılar.


Hasta potansiyeline göre ünite sayısının artırılabileceği bildirilirken hemodiyaliz hastalarının artık Diyarbakır’a gitmek zorunda kalmayacakları kaydedildi. Dr. Abdullah Biroğul Kulp Devlet Hastanesinde ilk kez kurulan Hemo diyaliz Ünitesinin Kulp ve Kulp İlçesi köylerinde yaşayan hasta vatandaşların en önemli sağlık sorunlarından birisine cevap verdiğini belirten Dr. Abdullah Biroğul Kulp Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Serkan Ekinci ” Bilindiği gibi ilçemiz Diyarbakır’ın en uzak ilçesi ,Ulaşım yönünde hastalarımız ciddi anlamda sıkıntı çekiyordular ,Daha önce Hastanemizde diyaliz ünitesi olmadığı için diyaliz hastaları haftanın 3 günü Diyarbakır’a gitmek zorunda kalıyorlardı. Bizde bunun için adım attık ve hastanenizde 4 Hemodiyaliz Ünitesi kurduk,Diyalize girebilmek için gerek maddi gerekse manevi birçok sıkıntı çeken hastalar artık servisle evlerinden alınıyor ve diyalize girdikten sonra tekrar servis ile evlerine bırakılıyorlar, Hastalarımızın sağlığı açısından haftanın 3 günü 3-4 saat tedavi altına alınıyor. Onun için hastaların programını ona göre düzenliyoruz.
Hastalarımızı Diyaliz Ünitesi tedavisinde konusunda Uzman Doktor, Hemşire ve idari Sağlık personeli görev yapmaktadır. Şu anda faal olan 4 ünitemiz var. Hasta sayımız 4. Gelen hasta potansiyeline göre kapasitemizi daha da arttıracağız. ” dedi.

Reklamlar