Tüm çocukların neredeyse hepsi hipermetrop olarak dünyaya geldiğini belirten uzmanlar, bunun için çocukların 3 ayına kadar mutlaka göz muayenesi olması gerektiğini söyledi.


Çocukların bir nesneyi veya televizyonu yakından izlemek istemesi doğuştan hipermetrop olmasından kaynaklandığını belirten uzmanlar, ailelerin böyle durumlarda çocukları engellemesi gerektiğine dikkat çekti. 6-7 yaşına kadar bu hipermetrop numarasının sıfırlandığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Ağayarov, “Çocuklar dünyaya geldiğinden yaklaşık 2 numara civarında doğuyorlar. Tabi ki bunun daha fazla olma riski de bulunmaktadır. Bunun için ailenin bebeklerini 3’üncü ayına kadar göz muayenesi yaptırması gerekiyor. Çünkü daha yüksek hipermetrop sorunu çocukların gözlerinde şaşılık ve tembellik olma ihtimalini yükseltmektedir. Ayrıca 3 yaşından sonra okula başlamadan göz taramasının da mutlaka ailelere önermekteyiz” şeklinde konuştu.NESNEYİ ÇOK YAKINDAN İZLİYORSA…


Ailelere çocuklarını evde ufak dikkatler sonucu kontrol göz sağlığının kontrol edilebileceğini belirten Op. Dr. Ağayarov, “Bir çocuk bir nesneyi çok yakından izliyorsa, uzun süre aynı noktaya baktığında gözlerini kırpmaya başlıyorsa ve gözlerinin kaymasından şüpheleniliyorsa mutlaka göz muayenesi yapılması şarttır. Tabi ki yalancı şaşılıkları anne ve babalar ayırt edemeyebilir. Ayrıca yeni doğan çocuklarda gözyaşı ile birlikte her sabah göz etrafı çapaklanıyorsa bu gözyaşı kanallarının tıkanıklığın bir belirtisi olabilir. 12 ayına kadar düzgün bir tedavi ile ameliyatsız yüzde 80 tüm çocuklarda kanal tıkanıklığı açılabilir. Daha sonraki müdahalelerde cerrahi operasyon gerekebilir” dedi.


Göz hastalıklarının küçük yaşlardan itibaren tespit edilmesinin önemli olduğunu bir kez daha vurgulayan Ağayarov, “Flaşlı fotoğraf çekinildiğinde gözler tavşan gibi kırmızı renkte olur ve parlar. Eğer fotoğrafta bu parlaklık yoksa bir sorun olduğu anlamına gelir. Ya da tam tersi kırmızılık yerine göz bebeğinde bir beyazlık algılanıyorsa, bir göz doktoruna muayene olunması gerekir” diye konuştu.


Hypermetropes in childrenExperts say that almost all children have come to the world as hypertrophies, which means that children must be eye examinations until 3 months of age.


Experts point out that children should block children in such situations. This hypermetropic number is zero until the age of 6-7 Ophthalmology Specialist Op. Dr. Ali Ağayarov said, “As children arrive around the world, they are born around the number 2. Of course, there is also a risk that this is more likely to happen because of the need for eye examinations until the third month of the baby’s birth because the problem of hypermetropia increases the likelihood of strabismus and laziness in children’s eyes Also, after the age of 3, we do not recommend browsing the eyes without starting the school.A small number of small children at home, indicating that the control of eye health can be controlled. Dr. Agayarov said, “If a child is watching an object very closely, if he is looking at the same spot for a long time, he starts to blink his eyes and if his eyes are suspected, it is absolutely necessary to have an eye examination. Of course, parents may not be able to distinguish false strabismus. If it is buried, it may be a symptom of a blockage of the tear ducts. “Until 12 months, with proper treatment, 80 percent of the children without surgery can have duct closure in all children, and subsequent interventions may require surgery.”


Agayarov once again emphasized the importance of detecting eye diseases from early ages, “When you take a flash photo, the eyes are red like rabbit and it shines.” If the photo does not have this brightness, it means that there is a problem, or if there is a whiteness in the eye baby instead of redness , An eye doctor should be examined, “he spoke.

Reklamlar