Eskiden filmlerden ibaret olan ve çok fazla gerilim yaşatan nakil operasyonları artık gerçek oluyor. Çok yakında dünyanın ilk kafa nakli operasyonu gerçekleştirilecek. Kafa nakli dediğimize bakmayın, bildiğiniz kafa nakli yapılacak. Detaylar haberimizde…

Çılgın İtalyan cerrah Sergio’nun kafa nakli projesine olur diyen 30 yaşındaki Rus, gelecek yıl 36 saat sürecek ameliyatla kafasını sağlam bir vücuda nakletmeye hazır. Operasyonun maliyeti 29 milyon lira.

Kafa Nakli Operasyonu Nasıl Yapılacak ?

Dünyanın dört bir yanından gelecek olan seçkin cerrahlar ile gerçekleştirilecek olan “kafa nakli” ile dünyada bir ilke imza atmış olacak. Bundan tam 200 yıl önce Mary Shelley‘in yazmış olduğu Frankenstein romanında anlatılan tıbbi atılım gerçekleşmeye çok yakın. Rusya da yaşayan 30 yaşındaki Spinal müsküler atrofi rahatsızlığı bulunan Valery Spiridonov, kafa nakli için gönüllü olarak bu anı yaşayacak. Rus hastanın tıbbi olarak çaresi olmayan bu sorununa kafasının daha sağlıklı bir bedene nakledilmesi durumunda iyileşebileceği düşünülüyor. Eğer kafa nakli sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilirse, düzelme ve tepkime süresi 1 yılı bulacak.

Geçen seneden beri düşünülen ameliyat için İtalyan cerrah Sergio Canavero‘nun yöneteceği bu operasyon için Spiridonov’un kafası gövdesinden bildiğiniz ayrılacak ve yeni bir bedene nakledilecek. Operasyon tam 38 saat süreceği gibi, 36 profesör ve 120 çalışan ile yürütülecek.

Bir İnsanın Kafası Bedeninden Nasıl Ayrılır ?

Evet, aslında konuyu idrak etmede bizde epey zorlandık. Ancak Rus hasta Valery Spiridonov‘un kafası bedeninden ayrılarak farklı bir bedene yerleştirme işlemi sağlanacak. Bu operasyonun yürümesi için vücut hücre zarlarının bozulmaması gerekiyor. Bunun için de soğutma işlemi uygulanarak doktorlar boyundaki tüm önemli kan damarlarını makinelere bağlayacak ve transfer akışını devam ettirecek. Bir sonraki aşamada ise omurilik ayrılarak kafa yeni bir bedene bağlanacak. Tabii ki buraya kadar anlatması kolay ancak operasyon 38 saat süreceği için ölüm riski de çok fazla olacak.

Profesörler bu operasyonda polietilen glikol enjeksiyonları ile hücreleri ve bağlayıcı bezleri bir araya getirmeyi amaçlıyor. En son ise kan damarları, sinirler ve kaslar birbirine bağlanarak ameliyatın sonlandırılması hedeflenecek.

Ameliyatın Başarı Oranı Yüzde Kaç ?

Dünyada bir ilk olarak tıp tarihine geçecek olan kafa nakil ameliyatında kimse beynin nasıl bir tepki vereceğini bilmediği için, ameliyatın başarı oranının %30 ile % 35 arasında olduğunu ön görüyorlar. Eğer beyin farklı kimyasallar ve elektrik sinyallerine maruz kalacak olursa, otomatik olarak beyin kendisini iptal ederek hastanın delirmesine neden olunabilir.

Transplant operations, which were formerly movies and which gave a lot of tension, are now becoming reality. Soon the world’s first head transplant operation will take place. Details of our news …
The crazy Italian surgeon Sergio’s head transplant project, the 30-year-old Russian is ready to transport his head to a solid body with 36 hours of surgery next year. The cost of the operation is 29 million pounds.

How will made the head transplant operation take place?

It will be a first in the world with “head transplant” which will be performed with distinguished surgeons coming from all over the world. The medical breakthrough described in the Frankenstein novel that Mary Shelley wrote exactly 200 years ago is very close to being realized. Valery Spiridonov, a 30-year-old spinal musculoskeletal ataxia who lives in Russia, will volunteer to live this moment for head transplantation. The Russian patient is thought to be able to recover if his body is transferred to a healthier body for this medically unresolved problem. If the head transplant is performed in a healthy way, the recovery and response time will be 1 year.

For this surgery, which has been  by the Italian surgeon Sergio Canavero for the surgery that has been thought of since last year,Spiridonov’s head will be separated from the body and transferred to a new body.The operation will run for 38 hours, with 36 professors and 120 employees.

How does a person body leave his head?
Yeah, we were pretty hard on it when we actually realized it was. However, Russian patient Valery Spiridonov’s head will be separated from his body and a different body placement procedure will be achieved. In order for this operation to take place, body cell membranes must not be damaged. For this, the cooling process is applied so that doctors will connect all the important blood vessels in the neck to the machines and continue the flow of transfer. In the next stage, the spinal cord will be separated and the head will be connected to a new body. Of course, it’s easy to tell, but since the operation will last for 38 hours, the risk of death will be too much.
In this operation, the professors intend to bring together the cells and connective glands with polyethylene glycol injections. Finally, blood vessels, nerves and muscles will be connected to each other and the surgery will be targeted.

How Successful Percentage of Surgery?
They think that the success rate of surgery is between 30% and 35%, because nobody in the world will know how to respond to the head transplant operation, which will be the first medical history. If the brain is exposed to different chemistries and electrical signals, it can automatically cause the brain to break itself and cause the patient to pierce.

Reklamlar