Hızlı saç uzatma bir çok kadının rüyasıdır. Saçların daha çabuk uzaması için bir çok saç uzatma yöntemleri denenir, bir sürü bitkiyle saç uzatıcı kürler yapılır. Ancak genelde sonuç vermez, saç uzatmak konusunda yaşanan hüsranın nedeni ise insanların özellikle internette yazılan ve kulaktan kulağa aktarılan yalan yanlış bilgilerin denenmesidir. İşte bu yazıda size hızlı saç uzatmak için kullanacağınız maddeleri sıralayacağım.

Saç Uzatan Maddeler

Saç uzatan maddeler yazımda vitaminlerden b3 vitamini, b5 vitamini, c vitamini,  e vitamini, kükürt, keratin, çinko oksit ve mentholden bahsedeceğim.

saç uzatan maddeler

Saç uzatmada b3 vitamini hem beslenme hem de dıştan sürülerek faydalanılacak bir vitamindir. Niyasin (niacin) olarak bilinen bu vitamini saç derinize sürerek kullanabilirsiniz. B3 vitamini suda çözünen bir vitamindir. genelde saç uzatmak için yapılan bakım kürlerinde su ile karıştırılır.

saç uzatan maddeler

Şampuanlara dahi adını veren bir vitamin b5 vitamini (d-panthenol). Saç bakımında çok sık kullanılan ve saça çok faydalı bir vitamin. Zaten bepanthene gibi kremler için kadınların genelde tüylenme yapma sorunları bu vitaminin kıl köklerini beslemesinden dolayı oluşur. Yani b5 vitamini kıl köklerini besler, tüm b vitamiin gurupları gibi b5 vitamini de suda çözülür bu yüzden saç uzatmak için yağlarla değil sularla karıştırılması gereken bir vitamin b5 vitamini.

saç uzatan maddeler

Gelelim fenomen bir vitamin olan c vitaminine. Maşallahı olan bir vitamindir c, hemen hemen herşeye iyi gelir, lakin saç derisinde gerçeken işe yarar. Ancak dikkatli kullanmak lazım c vitamini saç rengi açan bir vitamindir. Birde suda çözünen bir vitamin olan c vitamini b3 vitamini ve b5 vitaminin aksine çok çabuk bozulur o yüzden c vitamini saç uzatmada günlük çözeltiler halinde kullanılır. Ben de ilk dönemlerde kürlerin içine çözerek kullandım ancak sonra zahmetinden dolayı vazgeçtim.

saç uzatan maddeler

E vitamini yani alfa tokaferol saçları oldukça besleyen, kıl köklerine faydalı bir vitamindir. Bir çok bitkisel yağ için yoğun e vitamini içeriği sayesinde saçınıza iyi geldiği anlatılır. Aslında yağlarda e vitamini oranı %1’i bile bulmaz. Eğer saf e vitamini (bal kıvamında kahverengi bir maddedir) ile saçlarınıza bakım yaparsanız oldukça faydasını görürsünüz. Saç uzatma noktasında genelde e vitamini çeşitli kürlerin içerisine katılması tavsiye edilir ama e vitamini suda çözülen bir vitamin değildir. Bu yüzden saç bakımında suda kaynatılarak hazırlanan kürler yerine yağlarla karıştırarak saç uzatıcı bakım yapmanız çok daha mantıklıdır.

saç uzatan maddeler

Saç uzatma denilince aklınıza ilk gelmesi gereken madde kükürttür. Çünkü bir çok saç uzatma tarifi vb. içeren kür yada formüller kükürt içerirler. Yani turp, sinameki, havuç, sarımsak, soğan kükürt içerdiği için insanlar tarafından saçlarının uzattığını düşünürler. Normalde bu bitkilerde kükürt çok azdır. Saf kükürt yani sülfür ise çözülen bir madde değildir. Bu yüzden biyosülfür denen yağda çözünebilen bir kükürt kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

saç uzatan maddeler

Çinko oksit cildin sağlıklı olmasında oldukça önemli bir mineral. Zaten kepekli saç derisi veya yağlanma gibi durumlarda zinc pyrition gibi maddelerden yararlanılır. Çinko oksitin tek kötü tarafı hiç bir maddde çözünmemesi, öyle beyaz beyaz kalan bir madedir. Zaten bazı güneş kremlerini sürdüğünüzde cildinizde beyaz kalan şey de çinko oksittir. Aynı zamanda fiziksel bir güneş koruyucudur çinko oksit. Sağlıklı saç derisi için ve saçları uzatmak için kullanılan bir maddedir

saç uzatan maddeler

Kristal menthol özellikle yağda çözünerek kan dolaşımını hızlandırmak için kullanılan bir madde. Menthol saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak saçınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

saç uzatan maddeler

Reklamlar